Pár otázek a odpovědí k tématice:
Víte, že…
1. …u štěněte bez PP nikdy nemáte jistotu, že vám z něj vyroste opravdu vaše vybrané plemeno?
Jsou-li rodiče bez PP, mohou sice vypadat jako poměrně typičtí zástupci plemene, ale jelikož nemáte doklad o jejich předcích, nelze nikdy předem vytušit, co ze štěňátka vyroste, jaký předek se projeví.
2. …je důležité znát zdravotní stav rodičů vašeho štěňátka?
Většina plemen trpí ve své populaci nějakou zdravotní zátěží. U russell teriérů jsou to hluchota, luxace patelly a další… Bohužel právě ti, kteří se nedostali do čistokrevného chovu pro těžké zdravotní problémy, jsou často právě rodiči oněch „štěňat bez PP po rodičích s PP“ !!!!!!!!!!!!
3. …množitelé psů bez PP prodávají velmi často štěňata za ceny blížící se ceně štěněte s PP?
Jak jsem psala výše, rozdíly v ceně bývají leckdy zanedbatelné.
4. …s pejskem s PP nemusíte chodit na výstavy?
Průkaz původu vás nenutí chodit na výstavy, je to jen doklad o původu, jak již jeho název vypovídá.
5. …pejsek s PP nevyžaduje žádnou zvláštní péči?
Pes se neptá, jestli má PP nebo ne. Chce stejně jíst, stejně venčit, stejně odčervit a naočkovat, stejnou péči o srst… Pokud je v pořádku. Bohužel je větší předpoklad dědičných nemocí (viz výše) a tudíž i větší „naděje“ na častější návštěvy veterináře. Jediná úspora při koupi štěněte bez PP je (většinou) nižší kupní cena. Ta se vám ale může velmi nevyplatit.
7. …můžete při troše štěstí sehnat štěňátko s PP za nižší cenu, než je pro dané plemeno běžná?
Chce to pátrat, hledat, kontaktovat více chovatelů, třeba si i počkat. Ale určitě to stojí zato. Genetika je mocná věc, proto se stane, že se ve vrhu narodí nestandardní štěně, třeba se zálomkem na ocasu, anebo s jinou vadou, která ho vylučuje z budoucího chovu. Taková štěňata jsou poté za nižší cenu než ta standardní.
8. …i pes se dá koupit na splátky?
Většina chovatelů vám umožní i splátkový kalendář, anebo spolumajitelství. Stačí se jen zeptat 😉
9. …velmi často koupí štěněte bez PP podporuje kupující týrání zvířat?
Ano, valná část štěňat bez PP pochází bohužel z velkochovů, kde se chovají psi jen kvůli zisku – takže feny jen rodí a rodí, neexistuje, aby fena nebyla nakryta, pokud hárá. To vše za minimální náklady množitele – bez potřebné péče o feny, psy i štěňata. Štěňata jsou prodávána předčasně (dříve než v 7 týdnech by štěně od matky jít nemělo a to i tehdy, když už fena nekojí delší dobu), bez očkování a odčervení a často podvyživená. Setkala jsem se dokonce se štěnětem, které si neinformovaní majitelé vzali v 5ti týdnech!!!!! Takové miminko má být se sourozenci u maminky, socializovat se s nimi, hrát si! Množství štěňat putuje do výkupů. Koupí štěněte od takového velkomnožitele sice můžete získat „dobrý pocit“, že jste jednomu štěněti pomohli (i na to množitel často sází), ale podporujete tak týrání řady dalších. KDE JE POPTÁVKA, JE I NABÍDKA!!!
Nejčastější pověry
1. Se psem s PP bych musel na výstavy.
To samozřejmě není pravda. K účasti na výstavách vás PP nijak nezavazuje.
2. Fena musí mít alespoň jednou za život štěňata.
Ne, žádná fena nemusí mít štěňata, naopak je to při neodbornosti a neinformovanosti velmi „drahý“ špás a obrovské zdravotní riziko pro fenu. U psa bez PP nikdy nemáte jistotu, že nekřížíte sourozence, psy s vážnými genetickými vadami. To, že pes na první pohled vypadá zdravě, bez zdravotního vyšetření nepoznáte! Pozor na názory některých rádoby chytrých veterinářů. Ne všichni jsou zároveň psími etology a znalci. Tvrzení o tom, že fena, co má alespoň jedna štěňata, se vyhne zdravotním komplikacím do budoucna, jsou nepodložená.
Autorka: Alena Zbožínková, http://mojivoresi.webnode.cz/proc-psa-s-pp-/
Jsou štěňata s PP opravdu předražená? Reálné náklady řádného chovu v článku zde.